Lissabon-traktaten er ikke på plads, men er forleøbig grundstødt i Irland. Alligevel er de to store grupper i EU-parlamentet gået i gang med at sætte sig tungt på den indflydelse, som traktaten vil give. I første omgang har den konservative og den socialdemokratiske gruppe hævet grænsen for at kunne danne en politisk gruppe fra 20 medlemmer i 6 lande til 30 medlemmer i 7 lande.
Konkret kommer det til at betyde, at et par af parlamentets 8 politiske grupper ikke længere vil kunne opfylde kravene til at være en politik gruppe. Dermed vil de miste en lang række rettigheder i parlamentet i form af taletid, sekretærhjælp, oversættelsesmuligheder med mere. Alt sammen rettigheder som de store grupper så kan rage til sig. Bortset fra den konservative gruppe og flertallet i den socialdemokratiske gruppe, har alle øvrige grupper talt imod dette forsøg på yderligere at afdemokratisere EU-parlamentet.
I sin tale til parlamentet fordømte Søren Søndergaard fra Folkebevægelsen mod EU forslaget fra de to store grupper. Han påpegede bl.a. at det eneste sikre resultat vil blive, at millioner af EU-borgere ikke længere ville føle sig repræsenteret af en gruppe i EU-parlamentet, og at forslaget derfor ville øge afstanden endnu mere mellem EU-eliten og den almindelige befolkning.
Søren Søndergaard siger:
– Det er tankevækkende, at for den konservative og socialdemokratiske top er 8 politiske grupper alt for meget til at repræsentere EU’s 500 millioner indbyggere. Deres mål er åbenbart, at indføre et to-parti-system som i USA, hvor alle kritiske røster er sat helt ud på sidelinjen.
– I et demokratisk parlament burde det være sådan, at alle repræsentanter valgt af borgerne havde lige muligheder for at komme til orde og give udtryk for deres holdninger. Men sådan er det ikke i EU-parlamentet og de to store gruppers udemokratiske centraliseringsforslag vil gøre det endnu værre.
Den ny udemokratiske foranstaltning blev på trods omfattende kritik vedtaget onsdag i EU-parlamentet med støtte også fra den danske konservative Christian Rovsing, der som det eneste danske EU-parlamentsmedlem stemte for.
Med vedtagelsen står to danske parlamentarikere i fare for at blive degraderet til løsgængere, skriver Ritzau. De mister dermed tilskud og taletid for parlamentet samt indflydelse på dagsordenen og retten til at ansætte personale.
De nye regler træder i kraft fra EU-parlamentsvalget i juni 2009.
Netavisen 11. juli 2008
Dette er en artikel fra KPnet. Se flere artikler og følg med på
KPNET.DK – NYHEDER HVOR DER KÆMPES – eller på FACEBOOK
Udgives af APK – Arbejderpartiet Kommunisterne






