Kristelige arbejdskøbere og OK-kampen

Kommunistisk Politik 5, 2008

LO vil sætte en konflikt med tilhørende blokader i gang mod Kristelig Arbejdsgiverforening og dens medlemsvirksomheder efter lockout.

Det største forbund, 3F, udtaler, at det bakker LO 100 procent op i udsigten til konflikt mod kristelige arbejdsgivere. Det gælder både retten til konflikt og nej til dumpingløn, siger 3F-formanden Poul Erik Skov Christensen.

Konfliktsignalerne kommer efter at tre frisørkæder, medlemmer af Kristelig Arbejdsgiverforening, har lockoutet ni frisører, der alle er medlemmer af LO-forbundet Dansk Frisør- og Kosmetikerforbund. De kristelige bosser kræver, at frisørerne melder sig ud af deres hidtidige fagforening og opgiver de hidtidige arbejdsvilkår og overenskomst – til gengæld for genantagelse på en billigere og ringere overenskomst mellem Kristelig Arbejdsgiverforening og Kristelig Fagbevægelse uden nogen form for konfliktret.

Kristelig Arbejdsgiverforening har pga. udsigten til konflikt fjernet listen over medlemsvirksomheder fra sin hjemmeside i from solidaritet. Men i Kristelig Arbejdsgiverforenings hovedbestyrelse ser man bl.a. folk fra et tømrerfirma, et revisorfirma, et hjemmeservicefirma, en trælasthandel, et administrationsfirma og et gartneri. Hertil kommer også medlemmer fra frisør-, taxi-, bygge/anlægsområdet samt vognmandsfaget og en række maskinstationer.

Parallelt med storkonflikt?
Den forventede faglige konflikt imod de kristelige medlemsvirksomheder kan komme til at løbe sideløbende med en storkonflikt på det offentlige område. Det er klart, at LO må reagere på nye lockout-fremstød og løndumping. Men det må stå lige så klart, at hovedfokus i den faglige kamp i Danmark i den kommende tid må være de offentligt ansattes overenskomstkamp. At LO er forpligtet til massivt at støtte de offentligt ansattes konflikt.

Kampen mod de kristelige virksomheder er et langt træk, som rækker ud over OK 2008. Det er også en kamp, som hæmmes af LO’s egen politik for at ’nyudvikle’ samarbejdet med Dansk Folkeparti, en central støtte for gule fagforeninger som de kristelige.
De offentligt ansattes overenskomstkamp er en af de allervigtigste kampe i mange år. Den berører alle, uanset om man er ansat i den private eller offentlige sektor eller er brugere af det offentlige system. Det er en forsvarskamp for velfærd og imod privatisering.

Opnås der vigtige sejre i denne kamp, vil det mangedoble fællesskabsfølelsen og solidariteten i den danske arbejderklasse og den arbejdende befolkning. Dermed vil det også betyde øget støtte til kampen mod de kristelige arbejdsgivere og i det hele taget vanskeliggøre organisering i gule ’fagforeninger’.

Netavisen 26. februar 2007


Dette er en artikel fra KPnet. Se flere artikler og følg med på
KPNET.DK – NYHEDER HVOR DER KÆMPES – eller på FACEBOOK
Udgives af APK – Arbejderpartiet Kommunisterne

Ingen resultater