Af G13
Kære Rasmus Jarlov
Tak for din henvendelse. Du skal vide at vi tager naboernes bekymringer meget alvorligt, og vi er til hver en tid interesserede i at gå i dialog, med folk der har spørgsmål til etableringen af et Ungdomshus på Grøndalsvænge Allé 13.
Vi har deltaget i beboermødet på Duevejen Skole d. 18 september, hvor vi synes der var en fin dialog. Når ungdomshuset er etableret på grunden vil vi også indgå i dialog med naboerne og finde frem til løsninger, så der bliver plads til os alle.
Det undrer os dog at vi skal høre alle opfordringer til dialog fra netop dig. Dig der fra din plads i Borgerrepræsentationen, var en af hovedstøtterne bag rydningen af Jagtvej 69, og dermed bærer det politiske ansvar, for at vi overhovedet har brug for at finde et nyt sted at være. Før rydningen af Jagtvej 69 afviste du kategorisk al dialog, så det er lidt svært for os at tro at du nogensinde har ønsket den. Istedet lader det til at du udnytter en masse beboeres helt forståelige usikkerhed, til at gavne din egen politiske karriere, hvilket er beklageligt for debatniveauet.
G13 er et initiativ der er startet med det ene formål at etablere et ungdomshus på Grøndalsvænge Allé 13. Ungdomshuset bliver åbent for kvarterets unge, og hvis de vælger at engagere sig i huset opnår de direkte indflydelse på alle aspekter af husets drift og aktiviteter. Idéen med brugerstyrede huse er at unge kan få lov til at bestemme over deres eget liv på et helt konkret plan. Erfaringer som tusinder af unge gjorde sig på Jagtvej 69 og som det vil være både synd og skam at berøve fremtidige generationer for.
Kærlig Hilsen
Aktion G13
Netavisen 6. oktober 2007
Dette er en artikel fra KPnet. Se flere artikler og følg med på
KPNET.DK – NYHEDER HVOR DER KÆMPES – eller på FACEBOOK
Udgives af APK – Arbejderpartiet Kommunisterne






