(Folketingets åbningsdag)
Fra protesterne mod ‘velfærdsforliget’ 17. maj
Brug statens overskud til velfærd i kommunerne!
Staten har et overskud på 80 milliarder kr. Alligevel skal kommunerne som konsekvens af regeringens politik spare på velfærd til børn, unge og ældre.
Besparelserne betyder markante forringelser af kommunernes serviceniveau. Ikke mindst fordi mange jobs barberes væk og arbejdsvilkårene for kommunalt ansatte forringes yderligere.
Støt op om aktionsdagen på Folketingets åbningsdag.
Hovedparole:
- Velfærd til alle
Underparoler (generelle):
- Ingen besparelser på børn, unge og ældre
- Flere penge til kommunal velfærd
- Flere penge til kvalitet i uddannelserne
- Boliger til alle
- For en social integration
Underparoler (elever og studerende):
- Flere penge til kvalitet i uddannelserne
- Styrk 10. klasse – et tilbud til alle
- Afskaf 20/20-reglen – for en SU man kan leve af
- Gratis uddannelse til alle
Lad os sammen stoppe udhulingen af den offentlige sektor og den stigende privatisering af velfærden!
Aktionsdagens grundlag er 2. september initiativets visioner for velfærd:
Danmark har brug for en ny kurs. Regeringens politik øger uligheden og skaber fattigdom i samfundet. Vi vil ikke acceptere afvikling af velfærden, hvor stadig flere udstødes af samfundet. Vi vil med solidarisk finansiering udvikle et velfærdssamfund med lige muligheder for alle.
• BRUG FOR ALLE – PLADS TIL ALLE
Vi skal skabe et rummeligt og fleksibelt arbejdsmarked med plads til alle. Der er brug for en aktiv og offensiv beskæftigelsespolitik med efteruddannelse som rettighed og med en ordentlig understøttelse til de ledige.
• LIGE MULIGHEDER FOR UDDANNELSE
Uddannelse gennem hele livet skal være en ret. Vi kræver praktikpladsgaranti, afskaffelse af brugerbetaling, styrkelse af 10. klasse og massive investeringer i grunduddannelserne, videregående uddannelser og efteruddannelse for alle.
• BOLIGER TIL ALLE
Alle skal have adgang til et trygt sted at bo. Der skal være boliger, der er til at betale for almindelige mennesker. Boligmarkedet skal give folk tag over hovedet – ikke skabe ulighed.
• NEJ TIL EN OPDELING AF SAMFUNDET
Regeringen har svigtet integrationen. Der er ikke brug for indslusningsløn og starthjælp, men arbejde og uddannelse, hvis nydanskerne skal integreres i samfundet.
• ØKONOMI TIL KOMMUNERNES VELFÆRD
Regeringen stramme rammer om kommunernes økonomi tvinger kommunerne til at gennemføre omfattende besparelser. Konsekvensen er manglende kvalitet i omsorgen. Børnehavepriserne stiger, folkeskolerne forfalder og stopurene dikterer plejen til ældre. Vi kræver penge til den lokale velfærd, så vi får bedre forhold for alle, såvel unge som ældre.
• ET GODT ARBEJDSMILJØ
Vores arbejdspladser må ikke være farlige, alle lønmodtagere har ret til en hverdag med overskud et arbejdsliv i et godt fysisk og psykisk arbejdsmiljø. Sundhedsudgifter og ventelister kan nedbringes markant gennem forebyggelse af arbejdsulykker og arbejdsrelateret sygdom.
• BÆREDYGTIG MILJØ- OG TRAFIKPOLITIK
Danmark skal igen i front med hensyn til miljøforbedringer og udvikling af bæredygtig energi. Vi skal have mere, bedre og billigere kollektiv trafik. Udviklingen af bæredygtige energiformer skal fremmes.
• SAMMEN OM VELFÆRDEN
Vores vision udgør grundlaget for en bred debat i det danske samfund. Vi vil stille os i spidsen for en debat, der har til formål at udvikle velfærdssamfundet i en social og solidarisk retning. Vi er forenede i ønsket om at skabe et samfund præget af rummelighed og medmenneskelighed, og vi vil fortsat arbejde for at virkeliggøre vores vision for fremtidens velfærd.
Aktionsdagen er præsenteret af Pædagogstuderendes LandsSammenslutning, Danske Gymnasieelevers Sammenslutning og Erhvervskolernes Elev Organisation.
Vi opfordrer alle forbund, fagforeninger, elev- og studieorganisationer, kommunale initativer mod nedskæringerne, lokale velfærdsnetværk og alle andre til at tilslutte sig aktionsdagen.
Har I lyst til at være med, så mød op tirsdag d. 5/9 kl. 18:00 hos Pædagogstuderendes LandsSammenslutning, Bredgade 25F, 3. sal, 1260 Kbh. K.
Eller kontakt:
Rosa (DGS): 60702140 – rosalund@gmail.com
Lars (PLS): 41653050 – lag@bupl.dk
Rasmus (EEO): 28261858 – rasmsus@eeo.dk
Netavisen 8. september 2006
Dette er en artikel fra KPnet. Se flere artikler og følg med på
KPNET.DK – NYHEDER HVOR DER KÆMPES – eller på FACEBOOK
Udgives af APK – Arbejderpartiet Kommunisterne






