Fredag den 27. maj vil der blive protesteret og demonstreret i Aalborg, Holstebro, Viborg, Randers, Hammel, Aarhus, Silkeborg, Kolding, Esbjerg, Odense, Svendborg, Rønne og København.
Af Nej tak til nye kampfly-kampagnen
Fra flere og flere sider vokser uviljen overfor en samfundsprioritering, hvor oprustning sættes op som en nødvendighed, mens velfærd er noget der ikke er råd til.
Vi finder det er det modsatte af fredsskabende at udvikle en ny kold krig og anskaffe et arsenal af angrebsvåben. Danmarks hidtidige krige har ikke nogen steder skabt fred, og at presse Rusland med baser, tropper og fly vil kun øge faren for en ny krig i Europa.
Kampflyet F 35 som regeringen ønsker at købe er desuden behæftet med usikkerhed eller fejl på afgørende punkter:
– De er langt fra funktionsdygtige
– De er først og fremmest angrebsvåben
– Prisen er yderst usikker og en udvidelse af forsvarsbudgettet og nedskæring på velfærdsområdet vil blive følgen
Vi opfordrer til at købet af nye kampfly lægges på hylden, og at Danmark vælger at blive fortaler for afspænding og fred – frem for at bygge op til en ny kold krig mod Rusland.
Se også
Åbent brev til Folketingets medlemmer: “Tag en reel debat om kampfly”
KPnet 16. maj 2016
Se mere hos ”Nej tak til nye kampfly”-kampagnen
Nej tak til nye kampfly – Facebook
https://nejtaktilnyekampfly.wordpress.com/
Kontakt Tine Spang Olsen tinespangolsen@trustrups.net – tlf. 21624218
KPnet 27. maj 2016
Dette er en artikel fra KPnet. Se flere artikler og følg med på
KPNET.DK – NYHEDER HVOR DER KÆMPES – eller på FACEBOOK
Udgives af APK – Arbejderpartiet Kommunisterne