I et interview udtaler NATO’s generalsekretær Mark Rutte, at NATO bevidst lægger et slør over hvad der kan udløse NATO’s artikel 5. Men han afviser ikke, at lade NATO træde ind i USA’s og Israels krig mod Iran. Han ønsker det, på trods af modstanden i befolkningerne, modstand hos nogle NATO-landes regeringer og den kæmpe risiko for at udløse en verdensbrand. NATO er en krigsalliance – og APK understreger at vores krav må være Danmark ud af NATO!

NATO’s generalsekretær har fra dag ét bakket fuldt og helt op om USA’s og Israels beskidte angreb på Iran. I et interview på NewsmaxTV siger han også rent ud, hvad NATO er. Nemlig at NATO er “en platform for USA til at udøve magt på den internationale scene”.
Og dette er jo præcist, hvad krigen går ud på. Iran og Kina skal tildeles et slag og Israel og USA sætte sig på Mellemøsten med dens olie og handelsruter. Hvilke ofre det koster er ligegyldigt for imperialisterne og deres krigsalliance.
I Storbritannien, hvor USA og Israel benytter sig af USA’s militærbaser har der været store demonstrationer mod krigen. Tilsvarende i USA, hvor modstanden mod endnu en amerikansk krig er omfattende.
I Spanien har regeringen afvist, at USA’s militærbaser bruges til en ulovlig krig og statsminister Pedro Sánchez udtaler: “Den spanske regerings holdning kan udtrykkes i tre ord: Nej til krig”.
I Italien, er krigsmodstanden kæmpestor og modstanden mod krigsforberedelser og våbenleverancer til Israel er blevet forbundet med angrebene på levevilkårene og har ført til flere generalstrejker og demonstrationer i millionstørrelse.
Organisationen for arbejderklassens kommunistiske parti (Italien) skriver:
“Også i EU, der er klemt mellem to krigsfronter, er der ved at opstå dybe splittelser, der gør det vanskeligt at danne en samlet krigsblok.
De imperialistiske røvere er på vej ind i en storstilet krig med en række interne modsætninger, der vil blive forstærket. Det er ikke muligt i dag at forudsige, hvilke revolutionære udviklinger krigen og de dermed forbundne kriser vil medføre, men vi ved, at vi skal arbejde i den retning ved at udnytte kampen mellem røverne med henblik på at nedkæmpe dem og bane vejen for socialismen.
Meloni-regeringen trækker Italien ind i krigen
Meloni-regeringen har brugt Irans atomtrussel som påskud for at retfærdiggøre USA’s og Israels angreb. Det er en skandaløs løgn. Iran har ikke atomvåben (i Mellemøsten er det kun Israel, der har det), truer ikke vores land, men forsvarer sig selv.
Meloni »tilbyder hjælp« til Trump ved at give ham lov til at bruge de amerikanske og NATO-baser i Italien og stille infrastruktur, havne, lufthavne, it-netværk, vores territorium og vores luftrum til rådighed for at angribe et suverænt land i strid med forfatningens artikel 11.
Den resolution, der er vedtaget i Senatet, viser, at regeringen ikke kun udviser underdanighed over for USA, men også styrker det militære apparat i Mellemøsten. Den har nemlig besluttet at sende en fregat til Cypern og fremskynder leveringen af hjælp og våben (Samp-T, antidroner, spionfly, satellitsystemer osv.) til De Forenede Arabiske Emirater, Kuwait og Qatar.
…
Kampen for fred og de presserende krav, der skal støttes
Den måde, hvorpå arbejderklassen og folkemasserne kan handle til forsvar for freden og afværge en ny verdenskrig, er i dag at prioritere kravet om lukning af de eksisterende amerikanske og NATO-baser i landet og intensivere kampen mod Meloni-regeringens krigsførende politik, der påfører de arbejdende masser omkostningerne ved oprustning og krigsforsendelser.
Ingen italiensk involvering i krigen mod Iran! Ingen støtte til krigen fra italiensk territorium! Øjeblikkelig tilbagetrækning af tropper sendt til udlandet!
Stop imperialistiske angreb på Iran, Palæstina, Cuba og Venezuela!
Italien ud af NATO og EU!
En forenet antiimperialistisk og antifascistisk front mod krigsstiftere, militarisme og fascisme, til støtte for de undertrykte folks nationale og sociale befrielseskampe!
…
Melonis krigspolitik, der gør vores land til en appendiks til Trumps USA, fører os mod afgrunden. Det er tid til at handle med klare paroler.
Væk med regeringen af elendighed, krig og forræderi! Væk med alle krigsmagere fra magten!
Arbejdernes og befolkningens protest skal udvikles på arbejdspladserne, i skolerne, i fagforeningerne og andre masseorganisationer, i arbejderkvartererne, med strejker og massedemonstrationer, hvor man fordømmer den skammelige kapitalistiske militarisme, det kriminelle angreb begået af USA og Israel, og kræver en afslutning på krigen, til forsvar for freden og folks ret til selvbestemmelse.
Den 14. og 28. marts går vi på gaden i Rom og kræver en politik for fred, frihed og velfærd, ikke en politik for krig, elendighed og undertrykkelse.”
Organisationen for arbejderklassens kommunistiske parti (Italien) er ligesom APK medlem af Den Internationale Konference af Marxistisk-leninistiske Partier og Organisationer, CIPOML
Læs også
Dette er en artikel fra KPnet. Se flere artikler og følg med på
KPNET.DK – NYHEDER HVOR DER KÆMPES – eller på FACEBOOK
Udgives af APK – Arbejderpartiet Kommunisterne



