Regeringen opildner til jødehad

Regering og medier bruger “antisemitisme”-anklagen til at miskreditere Palæstinasolidaritet og puste til had mod arabere og muslimer. Ved at sidestille jøder med staten Israel gøres uskyldige kollektivt ansvarlige for zionismens forbrydelser – og det nærer netop det jødehad, man påstår at bekæmpe.

Kommentar af JPC

Nu er der igen-igen en tophistorie i massemedierne og efterfølgende virak blandt politikerne om “udbredt antisemitisme”, denne gang baseret på en rundspørge blandt danske jøder.

Når dette emne føres i felten fra den kant, handler det om at intimidere og kriminalisere Palæstinasolidariteten med falske beskyldninger. Og samtidig puste til hadet mod de rigtige semitter: arabere i almindelighed og palæstinensere i særdeleshed, samt mod muslimer naturligvis.

Men der er givetvis en kerne af sandhed i form af øget fjendtlighed mod jøder, der som udgangspunkt bliver opfattet som repræsentanter for Israel. Og det er jo noget forbandet lort.

Men skytset skal rettes imod de selvsamme politikere og medier og den selvsamme regering, som rejser spørgsmålet om ”antisemitisme” i forstilt bekymring for jødernes situation.

I politikernes og mediernes retorik har man uafbrudt sat lighedstegn mellem jøder og Israel. Efter modstandsoffensiven fra Gaza ind i Israel 7.10.23 stillede Mette Frederiksen sig op og talte om “jøderne” som ofre, i samme åndedrag som “Israels ret til at forsvare sig” imod dem, zionismen har undertrykt og besat siden 1948. Ofte bruges ordet ”pogromer”, når palæstinensere udøver væbnet antikolonial modstandskamp imod zionisterne.

Politikerne og massemedierne har benyttet enhver anledning og gjort alt, hvad de kan, for at gøre alle sagesløse jøder til medansvarlige for zionismens forbrydelser, altid i bestemt form flertal: “jøderne”, altså som gruppe betragtet. Og de har dermed gjort alt, hvad de kan, for at opmuntre folk til at rette deres frustration imod jøder, fordi de er jøder.

At der så er enkelte kraftidioter, der rent faktisk kammer over i jødehad, er lige præcis, hvad de ønsker. Helt efter plan og hensigt.

Apropos had, så er folkedrabet i Gaza en øjenåbner for, hvem zionismen har mest appel til.

Jo længere ud på højrefløjen, desto mere opbakning til Israel og zionismen.

De mest fanatiske Israel-supportere finder man blandt dem, der vitterlig mener, at nogle mennesker er født som overmennesker, og andre mennesker er født som undermennesker, og at førstnævnte har ret til at gøre, hvad de vil, mod sidstnævnte, inklusive at begå folkedrab på dem og fordrive dem fra deres hjemland. I Europa er det AfD i Tyskland, Marine le Pen i Frankrig, Vox i Spanien, Melonis fascister i Italien, Sverigedemokraterne i Sverige, Viktor Orban i Ungarn, Tommy Robinson i England og så fremdeles, som hepper mest på Netanyahus regime. De kan slet ikke få deres højrearme ned af begejstring.

Men hvad så med jøderne, som politikerne påstår at forsvare?

Det såkaldte “Jødiske Samfund” er en israelskstyret zionistisk frontorganisation, som altid får mikrofonen, men de repræsenterer kun cirka en fjerdedel af de danske jøder. Det indikerer en fordeling blandt danske jøder af hhv. sympati og antipati i forhold til konflikten som i resten af den danske befolkning.

Politikernes og mediernes beskrivelse af enstemmig jødisk opslutning bag Israel og zionismen er en helt igennem falsk og ondskabsfuld fortælling.

I mange lande er jøder faktisk overrepræsenteret i Palæstinasolidariteten set i forhold til deres andel af befolkningen, med nyopståede antizionistiske jødiske grupper rundtomkring. I Tyskland er det omtrent en tredjedel af dem, der er anklaget af retssystemet for “antisemitisme”, som er jøder. I USA er holdningen til Israel i den jødiske befolkning ved at tippe, med tyngden af antizionisme blandt de unge jøder.

Zionismen er ved at implodere indefra i de jødiske samfund over hele verden.

Og så ser vi ellers frem til den skønne dag, hvor israelerne kysser det palæstinensiske flag og sværger troskab til det.

 

Læs også:

Ny lov åbner for at kritik af Israel gøres strafbart – Enhedslisten bakker op

Regeringen melder rent ud: Kritik af staten Israel er antisemitisme


Dette er en artikel fra KPnet. Se flere artikler og følg med på
KPNET.DK – NYHEDER HVOR DER KÆMPES – eller på FACEBOOK
Udgives af APK – Arbejderpartiet Kommunisterne

Ingen resultater