Mod krise, krig og reaktion

Nyt nummer af Kommunistisk Politik, APKs uddelingsblad

Den hjemlige politiske andedam flyder også over med reaktionære tiltag. Mens arbejderklassen og befolkningen lægger ryg til, så mæsker storkapitalen og krigens købmænd sig. En af disse store internationale aktører er Mærsk som har langvarig tradition for at pleje sin profit.

Det er ikke kun i Danmark at krigspolitikken og reaktionens fremmarch koster arbejderklassen dyrt – det gælder faktisk overalt. I Argentina er der store demonstrationer og generalstrejke.

Og så nærmer 1. maj sig. Sæt kryds i kalenderen og deltag i APKs arrangementer den 1. maj mod al imperialisme, for arbejderklassens krav, mod krig og fascisme.

Læs om alt dette i APKs uddelingsblad, som kan downloades her eller ved at klikke på billedet herunder. Bladet kan også hentes i APK’s bogbutikker.

I Kommunistisk Politik, der udkommer hvert 14. dag kan du læse om APKs holdninger til vigtige begivenheder i klassekampen – bl.a. hvorfor vi skal styrke kravet til regeringen om at stoppe sin støtte til Israels folkemord. Om spørgsmål i marxismen-leninismen. Om aktuelle udgivelser, som baggrunden palæstinenserne lange kamp, og aktiviteter i APK


Dette er en artikel fra KPnet. Se flere artikler og følg med på
KPNET.DK – NYHEDER HVOR DER KÆMPES – eller på FACEBOOK
Udgives af APK – Arbejderpartiet Kommunisterne

Ingen resultater