Donald Trumps datter, Ivanka Trump og hendes ægtefælle, ejendomsspekulanten Jared Kushner har tiltusket sig en ø i Albanien, som Jared Kushners kapitalfond Affinity Partners vil omdanne til et luksus ferieresort. En fond der har tætte forbindelser til Israel og våbeninvesteringer. Den albanske regering har givet tilladelse, på trods af, at øen er hjemsted for en række truede dyrearter. Siden foråret er protesterne i Albanien vokset og omfatter nu også krav om premierministerens afgang. Søndag bakkede herboende albanere op om protesterne.

Folk med penge og magt regner med at kunne tilrane sig hvad som helst. Ivanka Trump og Jared Kushner forelskede sig angiveligt i den naturskønne, af mennesker ubeboede ø i Adriaterhavet, Sazan. En ø beliggende i et fredet kystområde. I virkeligheden går planerne længere tilbage.
Parret har også sikret sig et uudviklet strandstykke og lagune ved navn Pishë Poro-Narta – tæt ved Sazan. Stedet er hjemsted for en lang række truede dyrearter som sæler og havskildpadder og flere end 200 sjældne fuglearter – herunder pelikaner og flamingoer.
Den albanske regering og premierminister Edi Rama har åbnet fuldt op for de amerikanske kapitalinteresser og har for at muliggøre projektet ændret landets naturlovgivning, så den nu tillader opførelse af luksusresorts i miljøbeskyttede områder. Loven undtager nu »anlæg af højeste kvalitet, 5 stjerner eller derover« samt tilknyttede aktiviteter inden for hotel- og restaurationsbranchen. Det er rene ord for pengene om hvis interesser der tilgodeses.
Dette faktum og hele sagen har udløst stor vrede i befolkningen. Siden sidst i maj er protesterne taget til, der har været store demonstrationer, der vokser i omfang og politiske krav.

Demonstranterne har disse krav:
- Premierministerens tilbagetræden.
- Ophævelse af status og de retlige rammer for strategiske investorer.
- Ophævelse af lovgivningen i »Bjergpakken«.
- Annullering af ændringerne til loven om beskyttede områder.
- Annullering af ændringerne til loven om kulturarv.
Rama betegner protesterne som “bagvaskelse af den albanske stat”. Hans politik består af underdanighed overfor amerikansk kapital og udsalg af landet. Her over for står albanernes klare svar: Albanien tilhører albanerne!
Den tyrkiske avis Evrensel skrev tidligere:
Albanien har været i oprør i en uge. Protesterne mod salget – på et sølvfad – af det fredede kystområde og øen Sazan til Jared Kushner, Trumps svigersøn og ejendomsmagnat, fortsætter.
Titusinder af mennesker, der råber »Albanien er ikke til salg«, mener, at denne enorme udsalg også tramper på deres nationale stolthed. Det albanske folk, der er kendt for sit engagement i socialismen trods alle forsøg på at underminere den efter Sovjetunionens sammenbrud, er fast besluttet på ikke at tillade dette 5-stjernede projekt, der er skabt for at tjene 1 % af verdens befolkning, de superrige, der kaldes »Epstein-klassen«.
Kampen mod denne aftale på 4 milliarder dollar, der involverer kapital fra Golfen, den israelske krigsindustri, korruption, forsøg på at smigre imperialisterne og løgnen om tilskyndelse fra udenlandske magter, er blevet til en opgør med den albanske premierminister Edi Ramas regering, der betragtes som medskyldig i plyndringen.
Projektområdet, der ligger ved Adriaterhavskysten, omfatter ikke kun øen Sazan, et militært forbudt område, men også en stor del af naturreservatet Vjosa-Narta, et af Albaniens vigtigste vådområder og levested for sæler, havskildpadder og flamingoer.
Hovedentreprenøren for projektet er investeringsselskabet Affinity Partners, der støttes af Kushner. Investeringen anslås at beløbe sig til 1,4 milliarder euro. Premierminister Rama taler derimod om et beløb på 4 milliarder euro. Regeringen ser dette anlæg som et projekt, der fuldstændigt vil slette arven fra den tidligere socialistiske stat. Faktisk har Albanien en kyststrækning på 450 kilometer, der i den periode forblev stort set uberørt.
Han modtog en udmærkelse fra Israel
Selvom Trumps datter har udtalt: »Vi svømmede ud til øen. Vi gik barfodet op til toppen og blev fortryllet«, går projektets oprindelse i virkeligheden langt længere tilbage. I 2024 begyndte Kushners fond Affinity Partners sammen med kapital fra Golflandene og israelske partnere at tale åbent om planerne om at »udvikle« turistresorter langs den albanske kyst. Rama blev i april 2025 tildelt den højeste israelske civile udmærkelse af præsident Isaac Herzog. Premierminister Ramas udtalelser – ”Så længe jeg er her, vil dette projekt ikke blive opgivet” – og de kunstigt genererede billeder, der antydede, at der var tale om en ”provokation fra Grækenland, som ikke ønsker konkurrence inden for turismen” – har yderligere skærpet protesterne.
De, der trængte ind på projektområdet, forsøgte at hindre det igangværende arbejde. Billederne af private sikkerhedsstyrker, der slæbte demonstranterne hen ad jorden, og angrebene med vandkanoner og tåregas mod massedemonstrationerne har næret vreden.
For den befolkning, der i dag fylder gaderne og står foran Ramas dør med slagord som »Nationen/Albanien er ikke til salg« og »Jeg vil ikke have et Albanien som Dubai«, er følgende krav ufravigelige: Rama-regeringens afgang, afskaffelse af den særlige status for »strategiske« investorer, afskaffelse af det såkaldte »bjergpakke«, der letter byggeprojekter, og ophævelse af ændringerne i lovgivningen om beskyttede områder og kulturarv.
Befolkningens mobilisering har fået Albaniens særlige anklagemyndighed mod korruption og organiseret kriminalitet (SPAK) til at gribe ind. Anklagemyndigheden efterforsker ændringen af områdets status og mistænkelige jordkøb. Det første resultat var indefrysningen af kontiene hos det qatarske selskab Albania Land Development, der ejer kystarealerne.
Eksemplet fra Serbien
Selv når man ser på nabolandet, kan man se, at beskyldningerne er velbegrundede. I Serbien vedtog parlamentet en særlov om opførelse af et luksuskompleks finansieret af et selskab tæt på Kushner på grunden, hvor hærens generalstabsbygning i Beograd, der blev bombet af NATO, lå. En måned senere rejste anklagemyndigheden tiltale mod fire personer, herunder en minister, for embedsmisbrug og dokumentfalsk. Som følge heraf trak Kushner sig ud af Serbien.
Bagdøren til Det Hvide Hus
Kushner, Trumps svigersøn, er kendt som »bagdøren« til Det Hvide Hus. Faktisk viser enhver investering og støtte til hans fordel sig altid at være indbringende. Umiddelbart efter grundlæggelsen af Affinity Partners var den saudiarabiske offentlige investeringsfond (PIF) den første til at investere. Derefter fulgte Qatar og De Forenede Arabiske Emirater. Et af de mest afgørende elementer i Kushners politiske og forretningsmæssige identitet er Israel. I 2023 erhvervede Affinity Partners 15 % af aktierne i det israelske biludlejnings- og finansieringsselskab Shlomo Group. Holdingvirksomheden Shmeltzer Holdings er partner i Israel Shipyards, det eneste israelske militærskibsværft, der producerer missilfartøjer af klassen »Sa’ar 4.5« til den israelske flåde. Med andre ord er de milliarder af dollars, der er indsamlet fra de arabiske landes statsfonde, gennem Kushner blevet omdannet til et partnerskab med en koncern, der producerer krigsskibe til den israelske hær.
Dette er en artikel fra KPnet. Se flere artikler og følg med på
KPNET.DK – NYHEDER HVOR DER KÆMPES – eller på FACEBOOK
Udgives af APK – Arbejderpartiet Kommunisterne



