For levevilkårene – mod al imperialisme – for et socialistisk Danmark!

Tale af Marie Herget, APK på 1. maj på Den røde Plads i Fælledparken

Rigtig glædelig første maj!

I dag står vi arbejdere på gader og pladser over hele kloden fra den stærkeste, dristigste og mest nyskabende klasse i hele verden, nemlig arbejderklassen. Vi står her i dag med et samlende mål: kampen for et socialistisk Danmark, hvor det er arbejderne der har magten. Et Danmark hvor vi ikke længere skal overgive magten og rigdommene til en snyltende kapitalistklasse, der ikke formår andet end at prædike krig, fremmedhad og grådighed. Et Danmark der ikke er tynget af et rådnende kapitalistisk samfundssystem der knapt kan opretholde livet for hovedparten af folket, et system der smadrer klimaet og de mennesker der bor i det. Kapitalismen har ikke andet end elendig at tilbyde arbejderne. Men heldigvis er arbejderklassen den stærkeste klasse og vi går til kampen i et arbejdsfællesskab fuldt af glæde, fuldt af sejrsmod.

De mennesker der hver eneste dag får samfundet til at køre. Rengøringsassistenterne, pædagogmedhjælperne, migrantarbejderne i landbruget, buschaufførerne og ikke mindst wolt-budene og alle de andre arbejdere bliver spist af med lønninger der er så lave at de knapt er til at leve for med inflation og stigende priser. I APK kræver vi højere lønninger. Og iv kræver at arbejdstiden nedsættes ned til 30 timer om ugen med fuld løn. Rigdommen er der så rigeligt hvis vi ikke skulle finansiere den danske imperialismes krigspolitik.

En helt grundlæggende nødvendighed for at vi kan opretholde livet er at vi har et sted bo. Men ikke engang det kan det elendige kapitalistiske system sikre. Boligpriserne i sær byerne er nu så astronomiske at det ikke er muligt for almindelige mennesker at have råd til et sted at bo. Slet ikke hvis vi er enlige og slet ikke hvis vi ikke er i arbejde. Det er fuldstændig afgørende for en kvinde og et hvert andet menneske at have mulighed for at have et hjem der er til at betale og samtidig kunne forsørge sig selv og sine børn. Uden at være afhængig af en mand. Også hvis hun er pensionist, også hvis hun er syg eller nedslidt.

Derfor kræver vi også i APK at folkepensionen bliver højere. Der er skabt et system af private pensioner så det kun er de rige der kan blive gamle i magelighed. Men det er en falliterklæring for et samfund, hvis vi ikke kan sikre alle der har slidt et helt liv for at opbygge samfundet en værdig og ja endda behagelig alderdom. Vi vil leve og have en tilværelse, ikke kun eksistere for at skabe profit. Derfor kræver vi at pensionsalderen sættes ned. I de seneste år er det kun gået den modsatte vej.

Vi vil leve. Og når vi er syge eller nedslidte har vi brug for stabile sociale ydelser der er til at leve for. Men det her system smadrer mennesker der er syge og nedslidte med tvang og jobprøvninger og kontrol og konstante trusler om at fratage eller skære i de ydelser der er hele eksistensgrundlaget. På APK’s 1. maj står vi som altid sammen med Jobcentrets ofre og hylder deres styrke til at bekæmpe et system der er designet til at straffe og ødelægge, ikke til at opretholde livet.

Vi vil leve og vi vil have et samfund hvor vores børn trives. Men børnene i Danmark i dag trives ikke. Vi ser det hver dag som forældre i børnehaverne hvor vi med knuder i maven afleverer utrygge børn til alt, alt for få voksne. Vi ser det i skolerne, hvor vi lige nu har en hel epidemi er børn der er så overbelastede at de ikke kan komme i skole. En folkeskole der er fuldstændig underfinancieret og lærere der hver dag skal klare et fuldstændig umuligt arbejdspres.

Vi vil leve frit og uden undertrykkelse. Også som kvinder. Vi drømmer om lige og frie kvindeliv, men det her elendige system fodrer og opretholder kvindeundertrykkelsem. Den undertrykkelse der gør at vi er underbetalte og dobbeltprolitariserede og hver dag også står i køkkenslaveriet. Den undertrykkelse der gør at vi ikke kan leve i tryghed i parforholdet. Der bliver stadig myrdet en kvinde om måneden i Danmark af sin partner.  

Og det her elendige system opretholder undertrykkelsen af racegjorte. I APK kæmper vi for et Danmark frit for racisme. Vi ved og husker hvad racisme medfører af hærgen og hvad det kan fører til på sigt, når fascismen tager over. Racisme er en forbrydelse. Vi sagde dengang, da verdens arbejdere fra Sovjetunionen i alliance med antifascister over hele kloden befriede verden for nazismen. Vi sagde dengang: aldrig mere. Aldrig mere folkemord. Aldrig mere gælder alle. Også i Palæstina. Derfor siger vi i dag og alle andre dage stop Israels besættelse af Palæstina! Boykot Israel! Vi  fordømmer aggressionerne mod Libanon og Iran og står i dag og alle andre dage solidarisk med folkene i Palæstina, i Libanon og i Iran. 

Men den zionistiske imperialisme er ikke den eneste magt der raser lige nu. Faktisk ser vi igen og igen USA-imperialismen fare fuldstændig uhørt aggressivt frem. Mod Venezuela, mod Cuba, mod Grønland. 

Om noget vidner det om deres svaghed. Vi er de mange, vi er de stærke og den antiimperialistiske kamp vil sejre.

Grønland er lige nu fanget mellem den danske imperialisme og USA-imperialismen. Vi støtter det grønlandske folks kamp for uafhængighed. Vi må stå sammen og kæmpe solidarisk både for Palæstina og Grønland og for alle de andre lande der lige nu oplever imperialismens hærgen og kæmper for frigørelse.

Magthaverne vil have at vi skal bruge flere penge på militæret og at vi skal sende vores børn og nu også vores døtre ud som kanonføde i de imperialistiske krige med en værnepligt der bliver mere og mere omfattende. Men vi siger.

Ikke en krone, ikke en soldat til de imperialistiske krige og oprustning!

Vi skal ikke have amerikanske baser i Danmark. Vi skal ikke være allieret med USA eller nogen andre imperialistmagter. Det er ikke og har aldrig været i arbejderklassens interesse. Stop baserne! Danmark ud af NATO! Og ud af EU!

Gå med i arbejderklassens kommunistiske parti – gå med i APK!

Rigtig glædelig første maj!


Dette er en artikel fra KPnet. Se flere artikler og følg med på
KPNET.DK – NYHEDER HVOR DER KÆMPES – eller på FACEBOOK
Udgives af APK – Arbejderpartiet Kommunisterne

Ingen resultater