Demonstrationen i Århus i lørdags var super god. Det skyldes mange positive faktorer, men først og fremmest Mette Nielsens beretning fra oktober 2025, hvor hun var med i flotillen med mad og medicinsk hjælp til Gaza, og hvor hendes båd blev ombragt af israelerne. Hun fortalte meget levende om, hvad der skete derefter, om torturen undervejs og i det berygtede Ktzi’ot fængsel. Hun fortalte samtidig, at det, hun var udsat for på ingen måde kan sammenlignes med, hvad der sker for fængslede palæstinensere.
Reportage af Ki
Fotos og video af Dennis Petersen – Facebook

Efter at de meget stabile indkaldere til lørdagsdemoer gennem halvandet år har trappet vældigt ned, har andre yngre kræfter stået for demoer under navnet Organiseret Palæstina Solidaritet (O.P.S.). Demoerne har ikke været så velorganiserede og velbesøgte (ved de demoer, jeg har deltaget i), men i lørdags dukkede flere af de ’gamle’ aktivister op. Herligt.

Og der var genkendeligt udstyr i form af trommer, højtalervogn, megafon osv. Nyt er det med introduktion ved Chadi og sang ved Marwan, og at han sang undervejs, mens vi gik.
Hør klip fra demonstrationen med Marwin
Det var et forsøg, og det fungerede godt. Mange kunne synge med på hans ’Sten i Hans Hånd’ og specielt glæde var der hos palæstinenserbørn, der sang med på omkvædet og med gestik undervejs. Sangen er fra 2007 og gengiver uretfærdighedsfølelsen og vreden
Før 1948 og efter ka’ I høre
Har blodet nået til knæene, modige folk dør
En lille dreng, i et massakre samfund
En m16 mod en sten i hans hånd
[Omkvæd]
Helikopter og missiler mod en sten i hans hånd
En hel hær mod en sten i hans hånd
En hel regering mod en sten i hans hånd
Verdens store magt mod en sten i hans hånd
Undervejs var der naturligvis også chants, hvor en råber kommer med et udsagn, f.eks.
“From the River to the Sea” gentaget af optoget eller et udsagn, der besvares med Israel. Indimellem ledt af Mette Nielsen, der kunne konstatere, at det fungerer en smule anderledes i Århus end i København, hvor hun kom fra.
Foruden de sædvanlige råb var der også nye – om Mærsk og Terma; dejligt at få med.
Til sidst blev vi spurgt om der skulle være en demonstration næste lørdag. Ingen tvivl om det.

Dette er en artikel fra KPnet. Se flere artikler og følg med på
KPNET.DK – NYHEDER HVOR DER KÆMPES – eller på FACEBOOK
Udgives af APK – Arbejderpartiet Kommunisterne



