Kæmpe tak fra APK til alle de læsere og venner af APK, der allerede har givet bidrag til den igangværende økonomiske indsamling! Ethvert beløb og hilsen har stor betydning og er en stor opmuntring. Vi har spurgt en af vores faste bidragydere: Hvorfor støtter du APK?

Overalt i landet er der folk, der støtter APK og altid bidrager, når der er indsamling. En del har også valgt at give et fast beløb hver måned. Vi er taknemmelige for begge dele. Vores aktiviteter, udgivelser, netavisen, bogbutikkerne er helt afhængige af alle disse mange små og store beløb.
I forbindelse med den aktuelle indsamling har vi talt med en af vores faste bidragydere.
Poul, du har i mange år støttet APK, når vi har økonomisk indsamling, hvad er grunden til du gør det?
– Fordi APK er et parti der, uden at stikke noget under stolen, stædigt fastholder kampen for at omstyrte kapitalismen frem mod et socialistisk samfund. Det er et revolutionært kommunistisk parti uden indtægter fra hverken fonde eller andre. Så partiets økonomi hviler i høj grad på medlemmerne og venner af partiet. Så her vil jeg gerne give en skærv.
Du er med i partiets ML-gruppe i København, vil du fortælle lidt om det?
– Jeg har stort udbytte af at være med i gruppen af venner af APK. I ML-gruppen er vi en samling af sympatisører, der jævnligt afholder møder, hvor vi diskuterer forskellige aspekter af klassekampen både helt aktuelt men også med baggrund i marxistisk-leninistisk teori. Meget spændende. Som en klog mand engang har sagt: “Ingen handling uden teori og ingen teori uden handling”.
– Vi samles desuden til demonstrationer. Helt aktuelt Palæstina-demoerne, hvor vi som regel har en stak flyers med til uddeling når folk ankommer.
ML-gruppen bidrager til alle de aktiviteter, partiet har.
Hvis man er meget interesseret i at være med i vores diskussioner, men ikke bor i København, er der mulighed for at deltage online, det har vi flere, der gør.
Indsamlingen fortsætter frem til 15. december – og du kan støtte ved at sende penge over
mobilepay 89496 (skriv STØTTE)
bank 1551-16634271 (skriv STØTTE)
Læs mere her
Styrk kampen for et socialistisk Danmark – støt Arbejderpartiet Kommunisterne, APK
Dette er en artikel fra KPnet. Se flere artikler og følg med på
KPNET.DK – NYHEDER HVOR DER KÆMPES – eller på FACEBOOK
Udgives af APK – Arbejderpartiet Kommunisterne



