Bliv klogere på den revolutionære klassekamps udvikling gennem 30 år

Dyk ned i pjeceserien fra CIPOML

I mere end 30 år har CIPOML samlet revolutionære partier fra hele verden i kampen mod imperialisme og krig. I pjeceserien fra CIPOML finder du analyser, der går til kernen af vor tids klassekamp – fra stormagtsrivalisering og oprustning til folkets kamp for frigørelse og socialisme.

Den Internationale Konference af Marxistisk-Leninistiske Partier og Organisationer (CIPOML) – blev stiftet i 1994 i Ecuadors hovedstad Quito og er en samling af revolutionære kommunistiske partier på verdensplan. I anledningen af 30-året udgav APK en pjeceserie med udtalelser med vægt på de seneste 10 år. Analyserne giver forståelse for klassekræfterne i verden og indsigt i de økonomiske og politiske kræfter der står bag den aktuelle situation med rivalisering mellem imperialistmagterne, krigene og faren for en ny stor omfordelingskrig. Og først og fremmest peger analyserne på de revolutionære kræfter, der bærer nøglen til at bekæmpe og afslutte imperialismen og kapitalismen som samfundssystem.

Når man dykker ned i pjecerne, er der en klar rød tråd: CIPOML-partier har konstant advaret mod den voksende fare for imperialistiske krige og opfordret til at mobilisere og forene sig mod imperialistiske alliancer som NATO og EU samt deres oprustning og krigsforberedelser.

I sluterklæringen fra CIPOMLs 19. plenarmøde, Ecuador, oktober 2013, udtales det bl.a.: ”Imperialismens manglende evne til at løse sin egen krise samt de enorme ofre, som folkene og de arbejdende masser bliver afkrævet, tvinger den til at søge andre former for løsning. En af disse er forberedelse af nye imperialistiske krige, voksende militærbudgetter, besættelsestropper i lande, der er rige på naturressourcer og ligger i geostrategiske områder, som Afghanistan, Irak, Libyen, Congo og Mali. Dette fremtvinger igen nye militære krigseventyr.”

Samtidig slås det fuldstændig klart og principielt fast, at der ikke findes et fænomen, som hedder ”fredelig imperialisme”. Mens de fleste andre politiske kræfter løber rundt i hælene på den ene eller anden supermagt som USA, Kina, EU eller Rusland, har CIPOML-partier konsekvent fortsat den marxistisk-leninistiske linje imod al imperialisme, og støttet folkenes ret til at kæmpe for selvstændighed mod besættelse og kolonialisme. Arbejderklassens frigørelse er arbejderklassens eget værk.

Læs pjecerne på APK’s hjemmeside:

https://apk2000.dk/ny-pjeceserie-cipoml-30-aar/


Dette er en artikel fra KPnet. Se flere artikler og følg med på
KPNET.DK – NYHEDER HVOR DER KÆMPES – eller på FACEBOOK
Udgives af APK – Arbejderpartiet Kommunisterne

Ingen resultater