Nyt nummer af Kommunistisk Politik, APKs uddelingsblad
Mens Trump fortsætter og endda intensiverer sin trussel om at annektere Grønland med militær magt, så er regeringen stadig parat til at lukke “ulven” ind i Danmark i form af tre baser. Det er et udsalg af selvstændighed for amerikanerne kan herved egenrådigt og mod dansk interesse trække Danmark ind i en krig. Kontrakten blev underskrevet uden debat tilbage i 2023. Nu skal den så førstebehandles i folketinget den 11. april. Så deltag i protesterne – mød op til demonstration den 11. april.
Heller ikke her hører vi protester fra den såkaldte danske fagbevægelse, de burde ligesom i forhold til Israels folkemord gå forrest i protesterne. Men nej. I stedet presser de en overenskomst på det private arbejdsmarked igennem, hvorom man kun kan sige: Vi krævede nedsat arbejdstid men fik ingenting – Stem NEJ.
Læs om alt dette i APKs uddelingsblad, som kan downloades her eller ved at klikke på billedet herunder. Bladet kan også hentes i APK’s bogbutikker.
I Kommunistisk Politik, der udkommer hvert 14. dag kan du læse om APKs holdninger til vigtige begivenheder i klassekampen – bl.a. hvorfor vi skal styrke kravet til regeringen om at stoppe sin støtte til Israels folkemord. Om spørgsmål i marxismen-leninismen. Om aktuelle udgivelser, som baggrunden palæstinenserne lange kamp, og aktiviteter i APK
Du kan finde og læse tidligere numre af Kommunistisk Politik her:
Kommunistisk Politik
Tryk på forsiden for at hente det nye nummer eller hent avisen i PDF-format her.
Oktober Bogbutikker finder du her:
KØBENHAVN: Frederikssundsvej 116B, 2700 Bellahøj
https://www.facebook.com/OktoberKbh
ODENSE: Skibhusvej 100, 5000 Odense C
https://www.facebook.com/OktoberBogbutikFyn
ÅRHUS: Ny Munkegade 88 kld., 8000 Århus C
https://www.facebook.com/OktoberBogsalgAarhus
Dette er en artikel fra KPnet. Se flere artikler og følg med på
KPNET.DK – NYHEDER HVOR DER KÆMPES – eller på FACEBOOK
Udgives af APK – Arbejderpartiet Kommunisterne