Ikke længe efter at Donald Trump havde meddelt, at pro-palæstinensiske demonstranter ville blive deporteret, hvis de var immigranter, eller udvist, hvis de var statsborgere, blev Mahmoud Khalil – en syrisk statsborger af palæstinensisk afstamning, indehaver af et Green Card, studerende på Columbia University og fastboende i USA – anholdt i sin lejlighed af ICE-agenter og sendt til et detentionscenter i Louisiana. Khalil deltog i besættelserne af Columbia-campus i 2024 i protest mod universitetets økonomiske bånd til Israel midt i landets folkemorderiske korstog i Gaza.
Af American Party of Labor

Mahmoud Khalil og kapitalisternes folkefjendske krig
Selv om en forbundsdomstol har krævet, at Khalil ikke skal deporteres, mens han venter på en retslig prøvelse, sidder han stadig i et ICE-detentionscenter sammen med 47.000 andre amerikanske immigranter. Men ligesom langt de fleste af disse nyfundne amerikanere er hårdtarbejdende arbejdere, der er afgørende for landets daglige økonomiske funktion og bliver udnyttet af amerikanske kapitalister, er Mahmoud Khalil selv studerende og en mand, der har lånt sin stemme og energi til den retfærdige sag om at modstå israelsk kolonialisme og amerikansk imperialisme.
Protester er brudt ud over hele landet i rasende modstand mod denne terrorhandling fra Trump-administrationens side. Det arbejdende folk i USA har vist, at de ikke vil lade sig skræmme og ikke vil lade den herskende klasse træde på disse mangeårige og hårdt tilkæmpede politiske indrømmelser. Ved at tilbageholde Khalil og true med at deportere ham har det amerikanske borgerskab vist, at deres respekt for ytringsfrihed og det første forfatningstillæg ikke er andet end midlertidige privilegier, som kun vil blive respekteret, så længe tale og forsamling ikke skader deres interesser.
Et af de vigtigste juridiske grundlag for den nylige kendelse om at udskyde Khalils deportation er hans nuværende status som fastboende. Men dette juridiske forsvar er i sig selv et papirskjold, især da Trump-administrationen sigter mod at tilbagerulle førstefødselsretten, som er beskyttet af det 14. forfatningstillæg. Trump-administrationen har vist alle tegn på at bruge det borgerlige juridiske apparat til at lukke munden på de mest højlydte proletariske stemmer og til at styrke politiet og retsvæsenet i videst muligt omfang.
I en nylig udtalelse erklærede American Party of Labor, at Trump-administrationen brugte trusler til at skræmme befolkningen, mens den fortsatte med at bevæbne Israel og muliggjorde overtrædelsen af den længe ventede våbenhvile fra januar. Den 8. marts dømte regeringen Mahmoud Khalil til, hvad der reelt er politisk fængsel, og blot ni dage senere genoptog IDF sine bombardementer af Gaza og overtrådte dermed våbenhvilen på mindre end to måneder efter halvandet års folkemord.
Det skal understreges, at Khalils situation hænger sammen med undertrykkelsen af immigranter i USA, som omfatter arbejdere og arbejdende mennesker fra hele verden. Ligesom arbejderklassens internationalisme kræver modstand mod enhver manifestation af imperialisme, kræver den også en utrættelig kamp for at forsvare immigranters rettigheder.
Tag ikke fejl, Mahmoud Khalil er en politisk fange. Indtil han er fri, indtil der ikke er nogen politiske fanger, ingen grund til at kæmpe længere for vores sociale frigørelse, vil vi aldrig holde op med at kæmpe!
Det amerikanske borgerskab er lige så snedigt som en flok hyæner. Men det amerikanske folk, det palæstinensiske folk og arbejderne vil ikke stille og roligt lade sig slagte! Vi vil fortsætte med at gå på gaden. Vi vil aldrig opgive det palæstinensiske folks sag!
Frihed for Mahmoud Khalil!
Frihed for alle politiske fanger!
Stop folkedrabet i Gaza og al støtte til Israel!
Al magt til det arbejdende folk!
Oversat fra American Party of Labor
Dette er en artikel fra KPnet. Se flere artikler og følg med på
KPNET.DK – NYHEDER HVOR DER KÆMPES – eller på FACEBOOK
Udgives af APK – Arbejderpartiet Kommunisterne



