Victor Jara – revolutionær folkesanger og musiker

Jara blev taget til fange sammen med tusindvis af andre på Chile Stadion, hvor vagter torturerede ham, smadrede hans hænder og fingre og derefter fik besked på at prøve at spille hans guitar. Jara reagerede trodsigt og sang i stedet protestsangen “Venceremos” (Vi vil sejre). Sangen afsluttes med omkvædet: “Vi skal sejre, vi skal sejre. Tusind lænker vi bliver nødt til at bryde. Vi skal sejre, vi skal sejre. Vi ved, hvordan vi overvinder elendighed.” Han blev derefter myrdet.

Her ses Victor Jara ved en demonstration i Helsinki i 1969 mod Vietnamkrigen.

 

 

Victor Jaras sange og hans stemme er stadig et symbol for det chilenske folks kamp for frihed og demokrati. Fra 1960-erne var Victor Jara en del af den revolutionære og folkelige bevægelse i Chile der fik bragt Salvador Allende til magten som præsident i 1970. Hans sange har dybe folkelige rødder. De er inspireret af hans store kærlighed til det chilenske folk og dets kamp imod fattigdom og uretfærdighed.

I sit arbejde blev Victor Jara sammen med den store sangskriver, Violetta Parra, en del af en bevægelse, der ønskede at give de folkelige sange et nutidigt og revolutionært udtryk og fra de tidlige 60’ere blev den nye chilenske sangbevægelse, Nueva Canción Chilena, en vigtig part i det populære ønske om at få valgt Salvador Allende til præsident i Chile i 1970.

Victor Jaras sange er langtfra politiske paroler. De handler først og fremmest om almindelige menneskers liv og følelser, deres arbejde, atter og dybe tro på alt det gode, som vi finder i det menneskelige fællesskab.

Men fordi hans sange genskabte folks tro på deres egne evner og værdier, fordi han hævede sin stemme imod uretfærdighed, overmagten og den udenlandske imperialisme, fordi han i sit eget liv var ærlig og vedholdende til det allersidste, blev han brutalt tortureret og myrdet som den chilenske hærs fange 16. september 1973.

Hans sidste sang blev skrevet i de fire dage, han tilbragte som fange blandt mange andre på et sportsstadium, inden han brutalt blev mejet ned af maskingeværskud og smidt ud på gaden i Santiago.

Victor Jaras sange lever videre. Hans stemme kan ikke forstumme. Den rummer alle de liv, som blev myrdet sammen med ham og den kamp, der stadig finder sted for frihed, retfærdighed, social værdighed og demokrati. Hans sange synges i dag over hele verden.

Efter kuppet flygtede Victor Jara’s kone, Joan Jara, med parrets to små døtre til England. Hun havde held til at smugle Jara’s sidste uudgivne indspilninger ud af Chile, og de blev udgivet posthumt på Jaras tiende album Manifesto, som rummer nogle af hans vigtigste sange, hans programerklæring og hans profeti om hans egen voldsomme død.

I 2003 blev det store stadion omdøbt til Victor Jara Stadium. I 2018 blev otte tidligere chilenske hærofficerer dømt for Jaras mord og idømt lidt over 18 års fængsel. I 2019 skyllede en bølge af oprør ind i Chile, hvor Jaras sange blev sunget af tusindvis af mennesker i gaderne. Protesterne resulterede i, at regeringen gik med til at afskaffe Pinochet-æraens forfatning, som stadig var gældende.

Hør Victor Jara:

Manifiesto

Jeg synger ikke for sangens skyld
eller fordi jeg har en god stemme,
Jeg synger, fordi guitaren
har mening og fornuft.

Den har jordens hjerte
og vinger som en lille due,
den er som helligt vand
den helliggør herligheder og sorger.

Her er min sang indlejret
som Violeta sagde
hårdtarbejdende guitar
med en duft af forår.

Det er ikke en rigmandsguitar
eller noget lignende
Min sang handler om stilladset
for at nå stjernerne,
at sang giver mening
når den dunker i årerne
hos den, der vil dø, mens han synger
de sande sandheder,
ikke flygtig smiger
eller udenlandsk berømmelse
men sangen fra en skive
til bunden af jorden.

Der, hvor alting ankommer
og hvor alting begynder
vil en sang, der har været modig
vil altid være en ny sang.

 

 

A Desalambrar (For at skabe klarhed) og i dansk udgave Jorden er vor med Skrøbeligt Daggry

Jeg spørger de tilstedeværende
hvis de ikke har tænkt over det
at dette land tilhører os
og ikke til den, der har mest.

Jeg spørger, om I i landet
du aldrig har tænkt på
at hvis hænderne er vores
så er alt, hvad de giver os, vores.

Lad os komme af med ukrudtet, lad os komme af med ukrudtet!
at jorden er vores,
jeres og deres,
Peters, Marias, Johannes’ og Josefs.

Hvis jeg forstyrrer med min sang
til nogen, der ikke vil høre
forsikrer jeg dig om, at han er en gringo
eller en ejer af dette land.

 

 

Violeta Parra: Hace falta un guerrillero

 

 

Protestsangen “Venceremos” (Vi vil sejre).

»Venceremos« er en chilensk sang, som blev skrevet af Claudio Iturra (en alternativ version af teksten blev skrevet af Víctor Jara) og komponeret af Sergio Ortega til Salvador Allendes valgkampagne i 1970. Titlen kan oversættes til »Vi skal sejre«.

»Venceremos« er et eksempel på Nueva canción-bevægelsen inden for chilensk protestmusik, som havde taget fart i det foregående årti. Sangen markerer en betydelig anerkendelse af bevægelsens politiske sigte, da den blev brugt som propagandaværktøj for Unidad Popular-koalitionen. Efter succesen med »Venceremos« udtalte Allende, at »der kan ikke være nogen revolution uden sang«, hvilket udkrystalliserede sangens betydning.

 


Dette er en artikel fra KPnet. Se flere artikler og følg med på
KPNET.DK – NYHEDER HVOR DER KÆMPES – eller på FACEBOOK
Udgives af APK – Arbejderpartiet Kommunisterne

Ingen resultater