Efter Bashar al-Assad-regimets fald i Syrien

Arbejderpartiet opfordrer alle revolutionære og progressive demokratiske kræfter i verden, som er fjender af imperialisme, kolonialisme og zionisme, til at stå ved det syriske folks side og støtte dem i at realisere deres drøm om at opbygge et nationalt, demokratisk og folkeligt regime og fordrive alle udenlandske styrker, hære, lejesoldater og militærbaser fra deres land.

Udtalelse fra Tunesiens Arbejderparti


Vi støtter det syriske folks ret til at bestemme deres egen fremtid inden for rammerne af et frit, forenet, demokratisk og retfærdigt Syrien, der står imod imperialistiske magter og den zionistiske fjende.

Søndag den 8. december vågnede verden til nyheden om det syriske regimes fald og Bashar al-Assads flugt »til en ukendt destination«. Samtidig rykkede styrkerne fra Hayat Tahrir al-Sham og Den Nationale Hær, som er blodige terrorgrupper støttet af Tyrkiet, USA og zionistiske kræfter, ind i Damaskus. Dette skete efter en stor offensiv, der blev indledt den 27. november 2024 – samme dag, som våbenhvilen mellem den zionistiske enhed og den libanesiske modstand blev underskrevet. Offensiven startede ved den nordvestlige grænse til Tyrkiet og gik gennem Syriens vigtigste byer: Aleppo, Hama, Homs og til sidst Damaskus.

Angrebet blev gennemført, og byerne blev indtaget én efter én uden nævneværdig modstand. Den syriske hær trak sig gentagne gange tilbage med begrundelser som »omgruppering« eller »hensyn til at undgå blodsudgydelse«. Det blev senere bekræftet, at disse tilbagetrækninger var planlagt på forhånd. Aftalen blev angiveligt indgået på et møde i Doha mellem Rusland, Iran og Tyrkiet, hvor det blev besluttet at opgive Bashar al-Assad. Hans regering, hær, sikkerhedstjeneste og parlament fik grønt lys til at overdrage magten »fredeligt« til de nye angribere. Til gengæld for tyrkiske garantier til Rusland om, at nogle af landets vitale interesser ikke ville blive kompromitteret.

Arbejderpartiet

– Gentager sin støtte til det broderlige syriske folk, som har lidt under de mest alvorlige uretfærdigheder under Assad-familiens regime i mere end et halvt århundrede, og udtrykker sin støtte til deres retfærdige og legitime demokratiske forhåbninger.

– Opfordrer det syriske folk til at tage sig i agt for de nye angribere, fordi de ikke er befriere, men snarere kolonimagternes, den zionistiske enheds og Erdogans Tyrkiets håndlangere og tjenere i deres projekt, der har til formål at rive Syriens enhed fra hinanden og dele indflydelsen i Syrien og regionen, især ved at slå modstanden og begrave den palæstinensiske sag. Det er ikke nok at slippe af med Assad-familiens despotiske regime for at opnå frelse, men det er nødvendigt at tænke på, hvem der skal erstatte det, så Syrien ikke falder i kløerne på et nyt despotisk regime i hænderne på de nye angribere, som måske er mere afskyelige end det forrige.

– Opfordrer det broderlige syriske folk og dets demokratiske kræfter, herunder partier, organisationer og fagforeninger, til at samle sig om et nationalt redningsprogram, der opnår frihed, demokrati og social retfærdighed, sikrer national suverænitet ved at fordrive alle angribere fra Syrien, trække amerikanske, tyrkiske og russiske militærbaser ud af Syrien, fastholde befrielsen af de besatte syriske områder, besejre den zionistiske aggression, der er vokset siden terrorgruppernes ankomst til Damaskus, vinde den palæstinensiske sag og støtte og omfavne modstanden i Palæstina og Libanon; det bekræfter også sin overbevisning om, at Syrien befinder sig i en krisetilstand.

– Bekræfter sin overbevisning om, at Syrien har brug for et regime, der gør en ende på tyranni og diktatur og baner vejen for frihed og lighed inden for rammerne af fuldt og effektivt medborgerskab, der garanterer en demokratisk løsning på det kurdiske spørgsmål, som i århundreder har været et afpresningskort i hænderne på kolonialismen og regimerne i regionen.

– Opfordrer alle friheds- og fremskridtskræfter i regionen til at indse, hvor alvorlige følgerne af det, der sker i Syrien, er for vores lande og befolkninger, hvilket kræver, at de står fast ved det syriske folks side i dette kritiske øjeblik og undgår snævre beregninger. De revolutionære og progressive kræfter i Tyrkiet opfordres til at konfrontere herskeren Erdogans ekspansionistiske ambitioner og lægge pres på ham for at få ham til at forlade Syrien, respektere landets suverænitet, holde op med at støtte terrorgrupper og samarbejde med den usurpatoriske og fascistiske zionistiske enhed.

– Opfordrer de arabiske folk og deres revolutionære, progressive og patriotiske kræfter til at anerkende faren ved den nuværende situation for det palæstinensiske folk, deres sag og deres modstand samt for det libanesiske folk og deres modstand. Alle de konspirationer, kup og aggressioner, der finder sted, er centreret om det palæstinensiske spørgsmål, som skal begraves og afsluttes for at åbne en »ny æra« baseret på normalisering med den usurpatoriske enhed inden for rammerne af »århundredets aftale« og de trumpske »Abraham-aftaler«.

– Opfordrer de arabiske befolkninger til at drage den store lære af Assad-familiens tyranniske regimes fald. Tyranner opbygger ikke hjemlande eller bringer folk fremad, men river dem snarere fra hinanden, ødelægger dem, ydmyger dem, dømmer dem til tilbageståenhed og inficerer dem med svagheder, der gør det muligt for udenlandske kolonimagter at infiltrere og dominere dem. De arabiske folk opfordres nu og her til at tage deres skæbne i egne hænder og gå videre mod realiseringen af deres befrielse og enhed på et solidt demokratisk og folkeligt grundlag. Vores folk fortjener befrielse, uafhængighed, demokrati, fremskridt og social retfærdighed, som er betroet dem og ikke kan gives til dem af hverken udenlandske magter eller deres interne stedfortrædere, men skal være deres egen præstation og præstationen af de kræfter, der virkelig udtrykker deres interesser.

– Det bekræfter, at den tilsyneladende stabilitet, som marionet- og forræderiregimerne i vores arabiske region, især i Golfen, nyder godt af, er et resultat af omstændighederne og ikke den politiske, økonomiske, sociale eller kulturelle integritet hos disse regimer. Som er de mest tilbagestående, brutale, tyranniske og krænker individers, kvinders og minoriteters rettigheder i verden. Men de lever i dag af deres marionetrolle og forræderi, af deres rigelige midler og eksterne beskyttelse, men også af den manglende politiske bevidsthed i deres samfund, som ikke vil vare ved. Før eller siden vil befrielsens vinde blæse dem og deres koloniale og zionistiske beskyttere væk.

– Arbejderpartiet opfordrer alle revolutionære og progressive demokratiske kræfter i verden, som er fjender af imperialisme, kolonialisme og zionisme, til at stå ved det syriske folks side og støtte dem i at realisere deres drøm om at opbygge et nationalt, demokratisk og folkeligt regime og fordrive alle udenlandske styrker, hære, lejesoldater og militærbaser fra deres land. Det opfordrer dem også til at være opmærksomme på truslen mod verdensfreden fra en katastrofal krig som følge af spændingerne i regionen, der konstant næres og forstærkes af den amerikanske imperialisme.

– Det opfordrer også det tunesiske folk og dets progressive kræfter til at være mere årvågne og forberedte på de politiske og sikkerhedsmæssige konsekvenser af det, der sker i Syrien og hele regionen, hvilket kræver støtte og opbakning til det broderlige syriske folk, fordobling af indsatsen for at støtte den palæstinensiske sag, så fjendens lejr ikke udvælger det palæstinensiske folk for at likvidere deres sag én gang for alle, og at tage ved lære af erfaringerne fra det autoritære regime i Syrien, som kollapsede på få dage på grund af manglende reel folkelig opbakning, trods 90 procents opbakning i et skinvalg og størrelsen af det undertrykkende og repressive apparat.

Tunesiens Arbejderparti

Tunis, den 10. december 2024

Tunesiens Arbejderparti på Facebook
Tunesiens Arbejderparti er som APK medlem af Den Internationale Konference af Marxistisk-leninistiske Partier og Organisationer,CIPOML

 


Dette er en artikel fra KPnet. Se flere artikler og følg med på
KPNET.DK – NYHEDER HVOR DER KÆMPES – eller på FACEBOOK
Udgives af APK – Arbejderpartiet Kommunisterne

Ingen resultater