Alle juridiske forsøg på at få ophævet demonstrationsforbudet mod NATOs sikkerhedskonference mislykkedes. Der må ikke afholdes demonstrationer noget sted i hele byen München.
Overalt i München er der etableret kontrolposter, hvor politi tjekker identitet. Folk forhindres i at komme med S-tog til det centrale München. Biler stoppes på motorveje og indkørselsveje – og sendes retur.
Alligevel gik op mod 2000 demonstranter på gaden fredag eftermiddag i protest mod NATO-mødet og i protest mod demonstrationsforbudet. Der organiseredes en frilufts-pressekonference på Münchens centrale plads Marienplatz. Begivenheden forløb roligt – med god stemning, siger rapporter: der blev danset og sunget.
Politiet gik ikke til angreb under denne pressekonference. Den opløstes ved 18-tiden. Derefter angreb politiet meget aggressivt; adskillige blev såret og mindst 100 arresteret.
Se mere
Indymedia Tyskland
Netavisen 2. februar 2002
Dette er en artikel fra KPnet. Se flere artikler og følg med på
KPNET.DK – NYHEDER HVOR DER KÆMPES – eller på FACEBOOK
Udgives af APK – Arbejderpartiet Kommunisterne