USA ønsker at sikre sig kontrol over Latinamerika og at holde konkurrerende imperialistmagter ude, ikke mindst Kina. I samarbejde med Ecuadors præsident Daniel Noboa opretter USA et kontrolcenter i Latinamerika, for at sikre sin magt og fortsatte udplyndring af området, under dække af kamp mod narkohandel.

Den 30. august 2026 annoncerede Daniel Noboa et initiativ, der skal gøre Ecuador til hovedkvarter for Pacific Groups Intelligence Fusion Center, som et yderligere skridt i landets integration i den såkaldte Koalition af Amerikaer mod Karteller (A3C) og Shield of the Americas, som i første omgang vil omfatte Ecuador, Colombia og Peru. Dette initiativ var tidligere blevet drøftet med chefen for Southern Command, Francis Donovan.
Forslaget går ud på, at Ecuador skal lede Pacific Group og være vært for en struktur, der har til formål at samle efterretninger om narkotikahandelsruter, havne, grænser, luftkrænkelser, våbenhandel, ulovlig minedrift og andre aktiviteter knyttet til organiseret kriminalitet. Forslaget er udformet i overensstemmelse med den amerikanske imperialismes interesser i at etablere et kontrolcenter i Latinamerika for at konsolidere sin hegemoni i regionen. Desuden har USA, inden for rammerne af den konkurrence om markeder, som landet fører med Kina og andre imperialistiske magter, til hensigt at skaffe sig adgang til nøgleområder for at forhindre disse magters tilstedeværelse i sin »baghave«.
Selvom dette initiativ har forsøgt at forklæde sig som en kamp mod narkotikahandel, gjorde den amerikanske krigsminister, Peter Hegseth, det i sine udtalelser klart, at det, den amerikanske regering søger, er dannelsen af et integreret strategisk område i Amerika til forsvar for sine interesser, som vil bestå af to væsentlige blokke: den første, nord for ækvator, med streng kontrol og militær tilstedeværelse, herunder indsættelse af styrker til forebyggende intervention, kontrol med infrastruktur og ressourcer samt militære operationer, blandt andet. Og for det andet, i den sydlige del af kontinentet, et område, hvortil ansvaret overføres for at huse en regional struktur, hvis teknologiske og strategiske komponent grundlæggende afhænger af USA.
Inden for disse rammer vil oprettelsen af et efterretningscenter betyde, at Ecuador med sit territorium og sine ressourcer bidrager til at udøve pres på landene i syd, samtidig med at landet på grund af sin privilegerede geografiske placering bliver et strategisk knudepunkt for kontrol med handelen og tilstedeværelsen af andre imperialistiske magter. Alt dette suppleres af en politik med underkuelse, dominans og plyndring af de naturressourcer, som USA ønsker at styrke på kontinentet.
Noboa har fremlagt forslaget som sit eget, hvilket klart viser denne regerings underdanighed over for USA’s geopolitiske interesser. Men dette er en krænkelse af den ecuadorianske forfatning og landets suverænitet, som klart fastslår, at etablering af udenlandske militærbaser eller -anlæg er forbudt, ligesom det er forbudt at afstå nationale baser. På samme måde blev spørgsmålet vedrørende tilstedeværelsen af militære anlæg ikke godkendt ved folkeafstemningen i 2025.
Så hvorfor insisterer Noboa på dette spørgsmål? Fordi han er en politisk allieret med den amerikanske imperialisme og søger at skabe gunstige betingelser for at udvide sin families virksomheder og sin økonomiske koncerns aktiviteter; derfor må han nøje efterkomme den amerikanske regerings krav. De har allerede gjort store fremskridt i denne henseende: Underskrivelsen af samarbejdsaftaler med den pågældende regering har gjort det muligt for militæret, civile og lejesoldater at deltage hyppigere i fælles operationer på Ecuadors fastlands- og havområder.
Etableringen af et efterretningscenter med disse karakteristika har ikke blot til formål at holde andre imperialistiske magters tilstedeværelse på det amerikanske kontinent i skak, men sigter også mod at forstærke afhængigheden af den amerikanske imperialisme og dens plyndringspolitik i vores region.
Oversat fra
En Marcha #2199, September 9-15, 2026
Central Organ of the Marxist-Leninist Communist Party of Ecuador
Dette er en artikel fra KPnet. Se flere artikler og følg med på
KPNET.DK – NYHEDER HVOR DER KÆMPES – eller på FACEBOOK
Udgives af APK – Arbejderpartiet Kommunisterne



