Grundlovsdag 5. juni: Flertallets og minoriteternes kampFolkebevægelsens grundlovsmøder

Minoriteterne er majoriteten og flertallets levevilkår presses af EU’s nyliberale nedskæringer og indskrænkning af demokratiske rettigheder. Grundlovsdag bruges i en række byer landet over til at sætte fokus på angreb på de grundlovssikrede retigheder, som ikke er spor sikrede i virkelighedens verden.

På Christiania holdes Minoriteternes grundlovsdag med taler og musik og ved Århus, Esbjerg, Gudhjem, Holstebro og Aalborg sætter Folkebevægelsen fokus på EU-modtstanden.

Minoriteternes Grundlovsdag på Christiania

En Grundlovsdag, der handler om Grundloven:
– om demokrati og menneskerettigheder
– om de grupper det går ud over, når Grundloven tilsidesættes

Arbejdsløse, Arabere, Bøsser, Christianitter, Ensomme, Flexjobbere, Flygtninge,

Førtidspensionister, Gadebørn, Gale, Genier, Græsrødder, Grønlændere, Gøglere, Handicappede, Hjemløse, Kunstnere, Landevejsriddere, Lesbiske, Læger, Lærere, Oprørere, Ordblinde, Posedamer, Tosser, Transkønnede m.m.fl. – OG DIG!!

ÅRETS HOVEDTALERE
14.15 – 14.30
Hans Jørgen Bonnichsen, fhv. chef for PET og debattør:
‘Når Råbene bliver Høje’

14.35 – 14.50
Lisbeth Zornig Andersen, forfatter og debattør:’Stemmer fra Kanten’

14.55 – 15.05 Helle Bo med uddrag af ’På Kanten af Randen’
15.10 – 17.30 Hans Schjørmann (LLV), Ole Skou (Hus Forbi/SAND), Fredsvagten, Storpotefonden, Hjemløsekoret, Bedsteforældre for Asyl, Forældre mod Politibrutalitet, Hampepartiet, Baronen & TV-GLAD, Ordblindeklinikken v. Kaare P., Demos, Vilde Liv, Intact Denmark, FEMEN v. Regula Maltry, Bøssehuset m. Las Fafa’s, A Better Tomorrow, Budskab fra Græsrødderne, IDIOTIET, Grev Lyhne, m.m.fl. – samt ÅBEN MIKROFON

17.35 – 17.55 Johan & Mirwais, klassisk indisk musik på scene 2
18.00 – 19.00 Zofia H. Band / derefter på scene 2: Baronen fra TV-GLAD
19.20 – 20.30 Fri Galaxe / derefter på scene 2: Bekæmp Fattigdom Nu!
20.50 – 21.30 Bo Callaby Band
21.35 – 22.00 DJ Zulu og fælles oprydning

Se mere her

Århus

Tumlepladsen ved Ferdinandspladsen i Riis Skov i Århus kl 13-17

Talere

Inger-Marie Tryde Martensen (Kandidat til EU-parlamentet for Folkebevægelsen mod EU)

Allan Vesterlund
(Folkebevægelsen mod EU)

Det Røde Kor synger

Medbring madkurven og tag i skoven.

Folkebevægelsen mod EU, Århus

Esbjerg

Strandbyparken i Esbjerg kl 14.00

Preben Kristensen fra Folkebevægelsen mod EU taler

Bornholm

Folkebevægelsen Bornholm og Enhedslisten Bornholm inviterer til grundlovsfest i Holkadalen ved Gudhjem torsdag 5. juni 14.00-17.00.

Talere: Karina Rohr Sørensen, Folkebevægelsen og Christian Juhl, Enhedslisten

Grundlovsdag ved Borbjerg Mølle

Restaurant Borbjerg Mølle, Borbjerg Møllevej ved Holstebro kl. 14:00-16:30

Vestjyder mod EU-unionen under Folkebevægelsen mod EU og Retsforbundet i Viborg og Ringkjøbing Amter inviterer til grundlovsarrangement

Lave K. Broch fra Folkebevægelsen taler om “Norden som alternativ til EU” og næstformand for transportgruppen i 3F Aalborg Ole Nors Nielsen , Aalborg: “Stop løndumpning og nedskæring af sociale ydelser”.

Aalborg

Egholm, Den Gamle Skole i Limfjorden kl. 14.00 – 17.00

Folkebevægelsen mod EU i Aalborg inviterer til grundlovsarrangement torsdag den 5. juni kl. 14.00-17.00 på Egholm, Den Gamle Skole i Limfjorden, hvor der bl.a. bliver tale ved rådmand Lasse Olsen og musik ved Mikael K.

Netavisen 2. juni 2014


Dette er en artikel fra KPnet. Se flere artikler og følg med på KPNET.DK – NYHEDER HVOR DER KÆMPES – eller på FACEBOOK Udgives af APK – Arbejderpartiet Kommunisterne